Włókna poliamidowe

Włókna poliamidoweme mają zastosowanie w wielu dziedziniach gospodarki. W przemyśle, do prac krawieckich, szewskich oraz w introligatorstwie, a rożwnież w rybołówstwie do montażu i naprawy sprzętu połowowego, w żeglarstwie-do wyposażeniasprzętu pływającego,

Poliamidy to związki chemiczne zaliczane do grupy polimerów, zawierające wiązania amidowe w swoich łańcuchach głównych. W przemyśle włókienniczym przybierają one formę włókna, które później służy do produkcji przędzy poliamidowej lub wzmacniania przędz mieszanych. Tworzywem tych włókien jest poliamid liniowy wytwarzany w skomplikowanych procesach polikondensacji lub polimeryzacji.

Poliamid zapoczątkował falę gwałtownego rozwoju włókien sztucznych w pierwszej połowie XX wieku i sprawdził się w wielu gałęziach przemysłu. Ojcem kariery syntetyków jest Wallace Corothors – wybitny specjalista w dziedzinie chemii organicznej oraz szef grupy badawczej polimerów w amerykańskiej firmie DuPont. W latach ’30 ubiegłego wieku, grupa ta pracowała także nad poliestrem i neoprenem. Początkowo opracowano poliamid-6.6, nazywany nylonem, wykorzystywany w przemyśle pończoszniczym do imitowania, droższego, jedwabiu. Rozpoczęta rewolucja trwała pomimo śmierci jej inicjatora w 1937 r. i nylonu zaczęto używać m. in. do produkcji szczoteczek do zębów czy – co ważniejsze w obliczu okresu II wojny światowej – spadochronów. W odpowiedzi na amerykański wynalazek, w Niemczech w 1938 r. chemik Paul Schlack odkrył poliamid-6, który jest zbliżony właściwościami do swojego pierwowzoru i nadal chętnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Po wojnie, firma DuPont nadal pracowała nad rozwojem poliamidów, co zaowocowało włóknami aramidowymi jak kewlar czy SVM stosowanymi, przede wszystkim, w materiałach kompozytowych, które ze względu na swoją dużą wytrzymałość i niedużą masę, są chętnie stosowane np. w motoryzacji.

Atrakcyjność poliamidu, ze względu na jego właściwości, jest aktualna także dziś. Jego odporność na zginanie, ścieranie i duża odprężność sprawia, że producenci w wielu wyspecjalizowanych dziedzinach używają go zamiast o wiele tańszego poliestru.

Włókna poliamidowe i aramidowe – najczęstsze obszary zastosowania:

  • tekstylia – bielizna, pończochy, skarpetki, wszywki;
  • motoryzacja – opony, elementy karoserii, spojlery, specjalistyczne stroje do sportów motorowych;
  • wyposażenie domu – dywany, zasłony;
  • sport – specjalistyczna odzież, piłki, spadochrony, plecaki;
  • higiena – szczoteczki do zębów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na poliamid, włókna poliamidowe oraz asortymentem okazjonalnym.
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z nami.